Tandemový zoskok po prvýkrát: Prečítajte si 6 užitočných tipov

Ak sa chystáte na tandemový zoskok padákom po prvýkrát, v hlave vám víri množstvo otázok. Pripravte sa adrenalínový zážitok s užitočnými tipmi od profesionálov.

1. Oblečte sa primerane

Často dostávame otázky ohľadom výberu oblečenia. Sme radi, že sa pýtate. Nesprávne zvolené oblečenie totiž môže pokaziť celý zážitok z tandemového zoskoku. Stačí nasledovať jednoduché inštrukcie.

 

Začnite kontrolou predpovede počasia v oblasti zoskoku. Ak hlásia slnečných 27 stupňov, vezmite si na seba športový ekvivalent toho, čo by ste nosili za normálnych okolností. Ak ste zimovraví, pribaľte si mikinu alebo tenkú vetrovku. V mesiacoch máj a október odporúčame športovú termobielizeň. Kombinézu a ochranné okuliare na zoskok vám požičiame. Dámam a pánom s dlhými vlasmi odporúčame použiť gumičku, aby vlasy nezakrývali zorné pole inštruktora.

 

Zoberte si uzatvorenú športovú obuv. Na zoskok nie sú povolené sandále alebo topánky s otvorenou špičkou (a už vôbec nie šľapky). Pri rýchlosti 200 km/h by ste totiž svoje topánky už nikdy nemuseli vidieť :) Nezabudnite si zbaliť šiltovku a slnečné okuliare. Nechcete si predsa nechať ujsť úžasný výhľad na krajinu kvôli tomu, že vám bude počas letu lietadlom svietiť slnko do očí.

 

2. Pred zoskokom sa najedzte

Možno máte obavy, že po jedle vám vo vzduchu príde zle, ale tandemový zoskok na prázdny žalúdok nie je riešenie. Ľudia, ktorí pred zoskokom nejedia a nepijú, sa cítia ešte horšie. Často sa im točí hlava. Aj skákanie s plným bruchom vám môže spôsobiť nevoľnosť. Odporúčame dať si niekoľko hodín pred zoskokom normálne jedlo, no neprejedať sa.

 

Ak ste pred zoskokom veľmi nervózny, dajte šancu výživnému smoothie. Zabezpečíte si tak vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Nezabudnite dostatočne hydratovať (možno aj o niečo viac ako obyčajne). Vyhnite sa alkoholu 24 hodín pred zoskokom. Môže vás zbytočne bolieť hlava a pokazíte si adrenalínový zážitok.

3. Môžete skákať s dioptrickými okuliarmi

V Požičovni Oblohy Compact ponúkame ochranné okuliare, ktoré vám dioptrické okuliare prekryjú. Ak nosíte kontaktné šošovky, môžete s nimi absolvovať tandemový zoskok.

4. Na tandemový zoskok príďte včas (alebo o niečo skôr)

Zo skúsenosti vieme, že meškanie na tandemový zoskok spôsobí ešte väčší stres. Ak vám chodenie načas robí problémy, nechajte si časovú rezervu. Prísť v dohodnutý termín je veľmi dôležité. Pred zoskokom absolvujete krátku prípravu na zemi. Keď prídete neskoro, oddialite čas zoskoku ostatným. Na zoskok odporúčame vyčleniť si pohodový deň bez stresu a časového tlaku.

 

5.  Užívajte si let a počúvajte rady inštruktora

Tandemový zoskok nevyžaduje špeciálne prípravy. Vaša úloha počas zoskoku je takmer pasívna. Uvoľnite sa a počúvajte rady skúseného tandem pilota, ku ktorému budete počas celého zoskoku pripútaný. Pri pristávaní nezabudnite zdvihnúť nohy pred seba

6. Nezabudnite dýchať

Počas tandemového zoskoku môžete dýchať. Rátajte s tým, že pri rýchlosti 200km/h sa dýcha trošku inak. Nie je to však žiadny problém. Jednoducho, nasaďte úsmev a hor sa do lietania!

Prečítajte si viac zaujímavostí zo sveta tandemu na našom blogu alebo si rovno rezervujte termín na tandemový zoskok padákom. Nezabudnuteľný zážitok na celý život vám spríjemní profesionálny tím Požičovňa oblohy Compact. Tešíme sa na vás!

Sme požičovňa oblohy
Už 25 rokov zabezpečujeme komplexné služby v oblasti športového a rekreačného parašutizmu. Naším zákazníkom ponúkame profesionálne tandemové zoskoky, sólo zoskoky a ďalšie adrenalínové, voľnočasové aktivity na oblohe. Tešíme sa na Vás v Slovenskom raji na letisku Spišská Nová Ves, v Košiciach na letisku Bidovce a na Liptove na letisku Ružomberok - Lisková.