Tandemový zoskok a jeho história
Tandemový zoskok padákom je čoraz vyhľadávanejšia voľnočasová aktivita. Poďme spolu skočiť do histórie tohto obľúbeného športu.
Adrenalínový zážitok pre všetkých
Tandemový zoskok je čoraz populárnejšia parašutistická disciplína, pri ktorej je pasažier pripútaný ku skúsenému tandem pilotovi pomocou špeciálneho tandemového postroja. Súčasťou adrenalínového zážitku je 35 sekúnd voľného pádu a niekoľkominútový let otvoreným padákom ponad malebnú krajinu.
Keďže na vykonanie tandemového zoskoku nie je potrebný špeciálny tréning ani lekárska prehliadka, ide o vyhľadávanú voľnočasovú aktivitu pre všetky vekové skupiny - od najmenších detí až po dobrodružných seniorov.
Zoskok padákom bola nebezpečná disciplína
História riadených zoskokov so zariadením siaha do roku 1919, kedy prvýkrát voľným pádom zoskočil Leslie Irvin. Inovátorovi a dobrodruhovi z Los Angeles sa pripisujú aj mnohé zásluhy vo vývoji padákov.
Klasickým prvkom jeho konštrukcií bol ručný uvoľňovač, ktorý umožňoval otvoriť padák v bezpečnej vzdialenosti od lietadla. Irvin sa postupom času stal najväčším výrobcom padákov na svete. Bez patentov a inovácií pána Irvina by parašutizmus ani zďaleka nemal dnešnú podobu.
Prvé pokusy o zoskok viacerých osôb na jednom padáku sa vykonávali najmä v armádach počas 60. rokov 20. storočia. Parašutizmus bol kľúčovou technológiou na záchranu vojakov z padajúcich lietadiel. Všeobecne uznávaným športom sa stal až v roku 1952. Išlo o výsadu trénovaných profesionálov s veľmi drahým a komplikovaným technickým vybavením. Zoskok padákom bola riziková aktivita, za ktorú mnohí zaplatili životom.
Technický vývoj dokázal zázraky a dnes je parašutizmus bezpečná športová činnosť. Adrenalínový zážitok si môže vyskúšať naozaj každý.
Obrovský pokrok v oblasti tandemu sa podaril parašutistovi Tedovi Strongovi. S parašutizmom začal v roku 1958. Do roku 1961 trénoval skokanov na Vojenskej akadémii vo West Point (USA). V tom istom roku založil Strong Enterprises - výrobňu padákového vybavenia. Strong v roku 1984 navrhol a zostrojil prvý tandemový systém. Tento vynález spôsobil revolúciu v oblasti tandemu a umožnil začiatok komerčného tandemového skákania širokej verejnosti.
A čo Slovensko?
Na Slovensku vďačíme za pokroky v oblasti parašutizmu vynálezcovi Štefanovi Baničovi. Rodák zo Smoleníc sa zaoberal myšlienkou vynájsť zariadenie, ktoré by zachránilo letca pri nehode. Baničov padák z 20. rokov minulého storočia sa pripevňoval okolo hrudníka a bol tzv. sklápacieho typu.
Podrobil ho skúške skokom z mrakodrapu a výskokom z lietadla z výšky 600 metrov. Pramene hovoria, že americká armáda využívala Baničov padák v 1. svetovej vojne.
Prvý tandemový zoskok na Slovensku uskutočnil v roku 1998 tandem pilot Miloslav Šulda na letisku v Trenčíne s použitím tandemového systému Strong. V celej histórii tandemového skákania na Slovensku nikdy neprišlo k smrteľnému úrazu.
Ste pripravený na zoskok?
Ešte dve perličky na záver. Komerčný tandemový zoskok z výšky viac ako 25 000 stôp (cca 9 km) prebieha každý rok na Mount Evereste. Tandem pilot s pasažierom musia byť vybavení kyslíkovými prístrojmi. Tento druh zoskoku klasifikovaný ako HALO jump je naozaj len pre tých najodvážnejších.
Svetový rekord v tandemovom zoskoku padákom sa podaril 101-ročnému bývalému veteránovi. Bryson William Verdun Hayes vyskočil z výšky viac ako 4500 metrov. Stal sa najstarším človekom, ktorý absolvoval tandemový zoskok. Odvážny dôchodca opísal adrenalínový zážitok ako nádherný.
Neváhajte a rezervujte si termín. Počas tandemového zoskoku ste celý čas v rukách profesionála. Vidíme sa v oblakoch!
Zdroj fotografie: Oficiálna stránka stránka obce Smolenice