7 zaujímavých faktov o tandemovom zoskoku padákom

Tandemový zoskok je unikátny adrenalínový zážitok. Ak ste sa zamýšľali nad tým, prečo pasažieri nenosia prilbu alebo na čo slúži malý padáčik, ste tu správne. Prečítajte si zaujímavé fakty zo sveta tandemu.

1. Na tandemový zoskok padákom nemusíte nosiť prilbu

Určite ste si prostredníctvom fotografií všimli, že pasažieri nenosia pri tandemovom zoskoku prilbu. Ak si kladiete otázku, či je to bezpečné, môžete byť pokojný. S prilbou by mohol byť zoskok nebezpečný.

 

Pravidlá zakazujú nosiť pasažierom akýkoľvek druh tvrdej prilby. Keďže sú pasažieri pripnutí k inštruktorovi v tesnej blízkosti, pri zoskoku by ho mohli prilbou zraniť. Na druhej strane, inštruktor musí byť chránený prilbou pred nárazom o krídlo lietadla. Nebojte sa, vaša hlava je neustále chránená telom inštruktora.

2. Počas voľného pádu sa všetci usmievajú

Tandemový zoskok padákom je adrenalínový zážitok na celý život. Pri stúpaní do výšky 3000 metrov v žilách tuhne krv. Po vyskočení z lietadla vás ovládne totálny pocit uvoľnenia. Strach a všetky problémy necháte za sebou. Zoskok spôsobí uvoľnenie endorfínov. Zaplaví vás pocit blaženosti. Preto sa po celý čas usmievate.

 

3. Skákanie z vyššej výšky je bezpečnejšie

Zákazníci sa často pýtajú, prečo musia skákať z takej veľkej výšky. Existuje jednoduché vysvetlenie. Vysoká výška zoskoku je dôležitá pre bezpečnosť. V prípade, že sa hlavný padák neotvorí alebo sú laná zamotané, tandempiloti majú dostatok času na riešenie problémov.

 

Tandempilot zvyčajne otvára padák vo výške 1500 metrov nad zemou. Poskytuje mu to dostatok času na použitie záložného padáku. Aby inštruktor stihol absolvovať všetky bezpečnostné procedúry, minimálna výška tandemového zoskoku by nemala byť nižšia ako 2200 metrov nad zemou.

 

V Požičovni oblohy Compact lietadlo stúpa až do výšky 3000 metrov. Nasleduje 35-sekundový voľný pád v rýchlosti 200 km/h. Padanie obrovskou rýchlosťou si hneď zamilujete. Budete sa cítiť nepremožiteľne.

4. Čo sa stane, ak tandempilot odpadne?

Ak by tandempilot počas zoskosku náhodou odpadol, k dispozícii je automatický záchranný systém.

 

Záchranný padákový systém sám vyhodnocuje výšku nad terénom a rýchlosť voľného pádu. Ak zachytí, že výška nad terénom je prinízka (600 metrov) a rýchlosť pádu vyššia ako 35 m/s, aktivuje sa záložný padák. Pasažiera dopraví bezpečne na zem.

 

5. Na čo slúži malý padák?

Padáčik slúži prioritne na brzdenie voľného pádu. Keďže tandempilot a pasažier sú tesne za sebou, je to podobné ako keby padal jeden človek s dvojnásobnou váhou. To by spôsobilo padanie rýchlosťou 300 km/h. Takáto rýchlosť môže byť pre tandemovú dvojicu nebezpečná. Padák by sa mohol pretrhnúť a tandemisti omdlieť.

 

Malý padák musí byť vyhodený najneskôr do 10 sekúnd od výskoku z lietadla. Jeho úlohou je brzdiť tandemové zoskupenie na rýchlosť cca 200 km/h.

6. Prvý zoskok padákom prebehol oveľa skôr, ako si myslíte

Prvý zaznamenaný tandemový zoskok padákom prebehol 22. októbra 1797. Francúz André-Jacques Garnerin vyskočil z vodíkového balónu z výšky 680 metrov nad Parížom. Nedostatok vzduchu v konštrukcii mal za následok dosť divokú jazdu. Nakoniec však pristál bez zranenia, hoci na úplne inom mieste ako plánoval.

 

7. Počas zoskoku nedokážete rozprávať

Je jedno čo ste videli vo filmoch, rozprávať počas tandemového zoskoku je nemožné. Prostredie okolo vás je jednoducho príliš hlučné. V prípade potreby s pasažiermi komunikujeme prostredníctvom dohodnutej posunkovej reči.   

Bonus: Aj vy môžete zažiť tandemový zoskok padákom!

Presne tak, stačí si rezervovať termín v našom online kalendári. Tím profesionálnych tandempilotov je pripravený plniť vaše sny o lietaní. Viac o tandemovom zážitku sa dozviete na webe Požičovňa oblohy Compact.

 

Sme požičovňa oblohy
Už 25 rokov zabezpečujeme komplexné služby v oblasti športového a rekreačného parašutizmu. Naším zákazníkom ponúkame profesionálne tandemové zoskoky, sólo zoskoky a ďalšie adrenalínové, voľnočasové aktivity na oblohe. Tešíme sa na Vás v Slovenskom raji na letisku Spišská Nová Ves, v Košiciach na letisku Bidovce a na Liptove na letisku Ružomberok - Lisková.