Za pamiatkami na krídlach legendy

Za pamiatkami na krídlach legendy alebo Aeropotulky -  je projekt, ktorý je zameraný na poznávanie pamiatok a krajinného celku nášho územia avšak z výšky na legendárnom lietadle Antonov AN-2. Je to kráľovná našej flotily, ktorej malókto povie inak, ako "Andula" Jedná sa o najväčšie jednomotorové lietadlo na svete, ktoré sa v závode v Kyjeve vyrábalo od roku 1949. Napriek svojmu veku ostáva AN-2 len ťažko nahraditeľné lietadlo, ktoré pri starostlivej opatere skúsených mechanikov dokáže aj v dnešnej dobe spoľahlivo dosahovať obdivuhodné výkony.Vďaka svojej univerzálnosti sa rýchlo stalo obľúbeným aj na prepravu cestujúcich a v neposlednom rade aj na výsadky parašutistov. Hviezdicový deväťvalec s objemom 30 litrov a výkonom až 1000 koní umožňuje lietadlu odštartovať pri vzletovej hmotnosti 5500 kg teda s hmotnosťou nákladu 1200 kg respektíve až 12 pasažierov. AN-2 je schopná vystúpať do výšky až 4000 metrov a to pri spotrebe do 200 litrov paliva na hodinu. Naša Andula OM-PYB vďačí za svoje prežitie najmä tomu, že bola od počiatku pridelená do služieb Zväzarmu ešte pod reg. OK-PYB, pričom bola používaná výsostne na parašutistickú prevádzku a na svojich krídlach odchovala generácie špičkových športových parašutistov. Počas svojho dlhého leteckého života si prešla niekoľkými dizajnovými zmenami a v sezóne 2023 prešla rekonštrukciou ako z vnútra, tak aj z vonku v podobe opravy plátenného poťahu a udržanie letuschopnej prevádzky tejto dámy. 

Cieľom tohto projektu je prepojiť historické lietadlo (Antonov An-2) so zážitkom preletieť sa ponad pamiatky regiónu a dostať do povedomia to vzácne a unikátne, čo tu máme, prilákať turistov na tieto ojedinelé aeropotulky a zvyšovať takýmto jedinečným a dynamickým spôsobom atraktivitu nášho regiónu, či napomôcť vytvárať kreatívny cestovný ruch na Slovensku. Paluba lietadla je pre 11 pasažierov, takže pôjde doslova o aeropotulky s turistami. 
 

 

Tento zážitok prepája históriu medzi oblohou a zemou a prináša silnú emóciu svojho druhu - Letiaca legenda po stopách pamiato.Súčasťou histórie je nesporne aj krajina a územie, na ktorom sa dané pamiatky nachádzajú, kultúrne dedičstvo a pamiatky okolia, ktoré dotvárajú, ale najmä umocňujú eufóriu z tohto zážitku. Súčasne je potrebné vyzdvihnúť, že mnohé miesta sú v ťažko dostupných terénoch, kde sa pešo – fyzicky nedostanete. Naše „aeropotulky“ však dokážu sprostredkovať a zrealizovať práve takúto nevšednú možnosť. Mate tak možnosť preletieť ponad niekoľko pamiatok a nie ste obmedzovaní časom, sezónou či otváracími hodinami danej inštitúcie.

„Projekt bol spolufinancovaný Košickým samosprávnym krajom z programu Terra Incognita.“

 

Sme požičovňa oblohy
Už 25 rokov zabezpečujeme komplexné služby v oblasti športového a rekreačného parašutizmu. Naším zákazníkom ponúkame profesionálne tandemové zoskoky, sólo zoskoky a ďalšie adrenalínové, voľnočasové aktivity na oblohe. Tešíme sa na Vás v Slovenskom raji na letisku Spišská Nová Ves, v Košiciach na letisku Bidovce a na Liptove na letisku Ružomberok - Lisková.